Psychosomatika dětí v náhradní rodinné péči

ilustrační foto, zdroj Pexels.com
ilustrační foto, zdroj Pexels.com

23/11/2023

Možná jste to s vašimi dětmi také zažili. Je ráno, dítě má jít do školy a začne ho velmi bolet bříško nebo hlava. Nebo to začíná už večer před odchodem do školy. Nebo má jít dítě poprvé na trénink či se na něm změnil vedoucí a najednou je dítěti špatně, nemůže odejít. Rodič se může vystrašit, polekat. Napadne ho, co kde dítě snědlo, kde se dostalo do kontaktu s viry, bacily a nechá dítě doma.

Ve většině případů, pokud se jedná o psychosomatický projev dítěte, jej za nějaký čas, kdy je odstraněna překážka (nemusí do školy, nemusí na trénink …) ona bolest opustí, ustoupí.

Co je to tedy psychosomatika?

Psychosomatika sama o sobě zkoumá vztah společného působení těla dítěte a jeho duše. Zabývá se tím, jak určité psychické vlivy působí na tělo dítěte a naopak. Jak tělesné onemocnění působí na psychiku dítěte.

Tyto vlivy mohou být v životě dítěte různé. Může to být strach dítěte z překážky, strach z dětí, z okolností, nedůvěra v sebe. Může to být i reakce na slova dospělého a z toho plynoucí strach nebo obava. Například rodič řekne někde bokem dítěte, že je s ním hodně starostí. Dítě to zaslechne a uloží v sobě jako informaci, že by bylo lepší, kdyby si ho do péče nebrali.

Důležité je, abyste vnímali, zda se dítě setkalo s infektem, v jakém prostředí bylo, co dělalo nebo jedlo v posledním období. Dítě tedy nemá infekci, pokud byste přijeli k lékaři, nic by mu nezjistil, zřejmě by vás poslal na další vyšetření, která by byla také negativní.

Poznávací znamení, že se může jednat spíše o psychosomatický problém u dítěte je, že pokud mu odstraníme překážku, ve většině případů problém zmizí. Když má jít opět do školy nebo na trénink, když má psát velký test z matematiky, problém se znovu objeví. Ona část těla, nejvíce u dětí břicho a hlava, jej však opravdu bolí.

Může se tedy jednat o možné souvislosti:

  • Pokud bolí dítě hlava, může u něj jít o větší přetěžování.
  • Pokud se něco objeví nenadále na jeho kůži – ekzém, vyrážka, může se jednat o strach ze ztráty bezpečí, z narušení vztahu mezi mámou a dítětem.
  • Pokud dítě hodně jí nebo si schovává cukrovinky, může se jednat o jeho vnitřní samotu, o neuspokojený život.
  • Pokud dítě bolí břicho, může se jednat o to, že cítí nebezpečí ( např. písemka) nebo pociťuje větší odpovědnost, které se poleká.

Co tedy udělat?

Najít si na dítě čas. Sednout si k němu a opravdu přiznat a souhlasit s tím, že jej něco bolí. Ono místo a samozřejmě i dítě pohladit, pomazlit.

Zkusit se dítěte zeptat, zda se něčeho bojí. Zda je v blízké době nějaká situace, ze které má obavu. Zda dítě slyšelo nebo vidělo něco, co mu vrtá v hlavě.

A zkusit spolu s dítětem hledat, jak vyřešit onu situaci. Jak najít mechanismy uvolnění, sílu pustit se do boje s překážkou.

Důležité je soustředit se na samotné dítě, ne na nemoc.

Často už pojmenování problému pomáhá dítěti podívat se na věc, lépe ji pochopit a hledat s dospělým řešení.

Důležité je spolu s dítětem uvědomit si, zastavit se, pojmenovat onu věc, onu potíž a pustit se spolu s ním do řešení. Aby tak dítě našlo sílu i samo v sobě. Našlo důvěru v sebe.

Dejte se do toho, pokud vnímáte, že obtíže vašeho dítěte nejsou fyzického rázu.

  • PhDr. Ilona Špaňhelová

    Věnuje se psychologickému poradenství a psychoterapii pro děti i dospělé ve své soukromé praxi. Je autorkou mnoha knih o vývoji, výchově a komunikaci s dětmi a také brožury Příručka pro rodiče dětí v NRP. Lektoruje semináře, natočila spoustu webinářů, psychologii se věnuje již 30 let a je matkou 4 dětí.

Sdílejte s ostatními

Výchova a péče

Kluby jako opora na cestě adopcí

Jitka Brabcová
Kluby jako opora na cestě adopcí

O adopci, traumatech a vzpomínkách

Rodinná síť
O adopci, traumatech a vzpomínkách

Trauma zohledňující přístup 

Tereza Navrátilová
Trauma zohledňující přístup 

Máma na pátou: Hlava ze žuly

Rodinná síť
Velké růžové srdíčko s textem "Jsem máma na pátou."

Série videí „Jak na trauma?“ – XI. Epilog

Rodinná síť
Jak na trauma XI.

Jak se dítě vyzná ve světě, kde každá generace uznává jiné hodnoty?

Mgr. Zdenka Štefanidesová
Jak se dítě vyzná ve světě, kde každá generace uznává jiné hodnoty?

Když dítě hledá své kořeny: Jak může pomoci test DNA

Rodinná síť
Když dítě hledá své kořeny: Jak může pomoci test DNA

Máma na pátou: Vazebnost

Rodinná síť
Velké růžové srdíčko s textem "Jsem máma na pátou."