Trauma zohledňující přístup 

Ilustrační foto, zdroj Unsplash.com
Ilustrační foto, zdroj Unsplash.com

24/04/2025

Být traumatizovaný, zažít trauma, odnést si z něčeho trauma, hlavně své děti netraumatizovat… Zdá se, že slovo “trauma” začíná být nadužíváno. Rozhodně ale nic neubírá na závažnosti důsledků skutečného trauma. Má vliv na prožívání, na reakce, na významnou část života. Jak se tedy trauma dotýkat citlivě a vědomě?

Tématu trauma se věnuje celá série videí, kterou můžete zhlédnout na našem webu pod názvem Jak na trauma. Autorstvo série připravilo na stejnojmenném webu také doplňující materiály, ve kterých můžete načerpat důležité informace a ujasnit si základní pojmy týkající se trauma. Mimo to nabízejí také informace o tom, kam se obrátit pro pomoc.  

Co je to trauma zohledňující přístup? 

Tento přístup vychází z myšlenky, že pokud víme o traumatu – jak vzniklo, jak působí a jaký má dopad na život, má tato znalost pozitivní vliv. A to jak na dítě či osobu, které pomáháme, ale také na nás jako pomáhající. Informovanost má pozitivní vliv na prožívání traumatu i modifikaci chování. V angličtině se pro tento přístup využívají termíny trauma informed approach (trauma-informovaný přístup) nebo trauma informed communication (trauma-informovaná komunikace). Tyto pojmy ještě více zdůrazňují, že informovanost je základním stavebním kamenem tohoto přístupu.  

Trauma zohledňující služby 

Z trauma zohledňujícího přístupu vychází také trauma zohledňující služby určené dětem. Takové služby přispívají ke zmírňování důsledků traumat a podporují uzdravovací proces. Přístup ve službách staví na silných stránkách každého jedince. Staví na podpoře sebe sama a vlastních ozdravných schopností skrze kvalitní mezilidské vztahy. Trauma zohledňující přístup ve službách je užitečný nejen pro jejich klienty, ale také pro pomáhající profese.  

Informovanost a jejich zásadní vliv 

Jak už víme, trauma zohledňující přístup je založen na informovanosti. Jednoduše řečeno: pokud víme o traumatu, co ho způsobilo a jak se projevuje, můžeme k dítěti přistoupit citlivěji, kompetentněji. Budeme vědět, co zapříčinilo konkrétní reakci, nebudeme překvapeni a dokážeme citlivě reagovat. Je prokázáno, že i zvědomění trauma a traumatizace vede k lepšímu pochopení traumatizovaných dětí a jejich potřeb. Informovanost o traumatu, spolu s doporučenými komunikačními postupy, také snižuje emocionální zátěž pomáhajících a pečujících osob. To je účinnou prevencí syndromu vyhoření.  

Proč zavádět trauma zohledňující přístup a komunikaci? 

“Trauma zohledňující přístup a komunikace se soustředí na každodenní podporu a pomoc dětem, o jejichž traumatizaci nemusíme vůbec vědět.” Ptáček, Pemová; jaknatrauma.eu

Nedostatek psychologické a psychiatrické pomoci už rezonuje dlouhodobě společností. Čekací lhůty jsou dlouhé a odborníků je nedostatek. Pro příklad, v Česku máme na 100 tisíc dětí jen 5,39 dětských klinických psychologů, zatímco v Estonsku je jich 40 a ve Finsku dokonce 172. Zavedení trauma zohledňujícího přístupu do praxe pomáhajících profesí pracujících s dětmi, může pomoct zvýšit kvalitu napříč podpůrnými službami. Bavíme se například o školství, zdravotnictví, justici, volnočasových nebo komunitních aktivitách a podobně. Trauma zohledňující přístup pomůže se zvládáním aktuálních obtíží (covid, válka na Ukrajině…) a zvýší i připravenost pomáhajících systémů do budoucna. Výhodné je, že tento přístup je účinný jak pro situace individuální traumatizace (například násilí v rodině, trestný čin, šikana…) tak i pro situace celospolečenské (epidemie, přírodní pohromy, válka a podobně). 

Trauma zohledňující přístup by se tedy dal shrnout jako přístup, který nám jednak umožní citlivěji a kompetentněji přistupovat k traumatizovaným (nejen) dětem. A to ať už v péči či ve službách a pomáhajících profesích. Pro pomáhající a pečující se jedná o vhodnou strategii, jak předejít vyhoření. V neposlední řadě se jedná o pomyslnou záchrannou síť, rozprostřenou napříč podpůrnými službami pracujícími s dětmi.  

Poslechněte si víc o tom, co je trauma, jak vzniká, jak na děti působí a mnoho dalšího v sérii videí Jak na trauma. 

Zdroj: https://jaknatrauma.eu/

Sdílejte s ostatními

Výchova a péče

Kluby jako opora na cestě adopcí

Jitka Brabcová
Kluby jako opora na cestě adopcí

O adopci, traumatech a vzpomínkách

Rodinná síť
O adopci, traumatech a vzpomínkách

Máma na pátou: Hlava ze žuly

Rodinná síť
Velké růžové srdíčko s textem "Jsem máma na pátou."

Série videí „Jak na trauma?“ – XI. Epilog

Rodinná síť
Jak na trauma XI.