Jak přemýšlí náš teenager? – Praktická dětská psychologie pro moderní rodiče

Ilustrační foto, zdroj Unsplash.com
Ilustrační foto, zdroj Unsplash.com

09/11/2023

Být rodičem teenagera není žádný med. Vlivem změn v mozku i hormonální hladiny má dítě najednou na leccos vlastní, tak odlišný názor, dostává se do situací, které nejsou vždy bezpečné, chce se osamostatnit… A na konflikty v rodině je zaděláno.

Jak přemýšlí teenager? je knížka nabízející především pocit úlevy, že různé trable nemáte jen vy, a také je to knížka, kterou si oblíbíte po prvním prolistování. Nejde o nějaké sáhodlouhé moudrosti a knihu „k neučtení“. Na každé dvoustránce najdete pojmenovaný problém.

Tak třeba „Je to šílená nuda“. Problém, který jste s teens možná zažili i na letošní dovolené při návštěvě hradů, zámků, galerie, při výstupu do kopců nebo na poslední návštěvě u babičky. Vopruz. Nuda. Zívání. Nulový zájem. A ve vás se pomalu vaří krev – protože tak to být nemá, vy se snažíte, oni nic, a jak to taky asi vypadá navenek, že? Situace, ve které spousta rodičů vybouchne v podstatě z bezmoci, protože nenajde správnou páku, a ze které si pak teens odnášejí pocit, že máma s tátou jsou nemožní. 

Tady konkrétně na str. 74/75 dostanete pohled na to, proč se váš dospívající chová právě „prudivě“, co to v jeho jazyce opravdu znamená (někdy teens jen chtějí, aby se místo vašich zájmů řešily ty jejich, možná se stydí a je v nějakém diskomfortu a interpretuje to jako pocit nudy). Zároveň dostanete radu, jak se zachovat hned (jak se necítit provinile, že nejste schopní najít nic, co by je bavilo, jak nevybouchnout a místo toho nabídnout porozumění nebo humor) a také, jak podobným situacím zabránit do budoucna. To všechno doslova na pár řádcích, takže žádné dlouhé studování náročných komunikačních teorií, jen čistá praxe doplněná o příjemné ilustrace (ze kterých nejspíš nebude zle ani tomu vašemu puberťákovi).

Kromě celkem snadných každodenností se ale můžete u knížky dopátrat i první pomoci v mnohem závažnějších okamžicích. Například když má teenager pocit, že je na všechno sám a vyčítá vám „Vy mě vůbec neposloucháte!“ (viz str. 118), když si není jistý svou sexualitou a genderem, když má pocit, že ho opouští přátelé nebo nikam nezapadá… Když chce pořád nové mobily, nedodržuje příchody domů, nepomáhá, přivede první lásku, trápí se ve škole s prospěchem, ale také když máte podezření na sebepoškozování nebo se „namočí“ do nějakého průšvihu s nežádoucími fotkami na sociálních sítích. 

Sdílejte s ostatními

Ze světa NRP

Počty přechodných pěstounů v ČR

Rodinná síť
Počty přechodných pěstounů v ČR

Dny pěstounství se v Praze uskuteční od 15. května do 19. června 2025

Rodinná síť
program str. 1 - kopie

Přes překážky ke Hvězdám: Slavní s FAS

Tereza Navrátil Šimonová
Daniel Radcliffe jako Harry Potter

Výzva Dík náhradním rodinám 31. května 2025 vyvrcholí Bábovkovým dnem

Rodinná síť
Bábovkový den_zdroj Buď In Pěstoun

Ale to nám neříkali. Nebo ano? 

Tereza Navrátil Šimonová
Rodina na společné cestě

Nejseš moje máma: Silný dokument o rodičovství, které si člověk zvolí

Rodinná síť
Nejseš moje máma: Silný dokument o rodičovství, které si člověk zvolí

Kde hledat pomoc při FASD? Nová ambulance pomáhá dětem v ČR

Rodinná síť
Kde hledat pomoc při FASD? Nová ambulance pomáhá dětem v ČR

Cesta adopcí: Podcast, který otevírá skutečné příběhy adoptivních rodin

Klára Vohrnová
Cesta adopcí: Podcast, který otevírá skutečné příběhy adoptivních rodin