Jaké formy pomoci jsou dostupné?
Krátkodobá péče – poskytuje se v případech, kdy osoba pečující dočasně nemůže zajistit osobní péči o dítě (např. z důvodu nemoci, narození dítěte nebo vyřizování nezbytných záležitostí). Péče probíhá obvykle v domácnosti pěstouna v denních hodinách.
Celodenní (respitní) péče – pěstoun má nárok na 14 dní péče ročně, pokud svěřené dítě dosáhlo věku alespoň 2 let. Tato péče není podmíněna překážkou na straně pěstouna a slouží k odlehčení a regeneraci.
Pěstoun za tuto péči nehradí náklady na samotné poskytování služby. Možná úhrada se týká pouze stravování nebo ubytování v rámci zákonných limitů.
Kdo tuto péči zajišťuje?
- Doprovázející organizace, se kterou má pěstoun uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče (obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo pověřená organizace).
- Osoby jednající jménem doprovázející organizace, například její zaměstnanci, pracovníci sociálních služeb či pečovatelé.
- Externí poskytovatelé, pokud je s nimi doprovázející organizace smluvně zapojí – např. agentury na hlídání dětí nebo organizátoři dětských pobytů.