Při železničním či leteckém neštěstí je standardem, že dochází k zpětné revizi pracovních postupů. U předčasně ukončené náhradní rodinné péče sice většinou nikdo o život nepřijde, ale dopady na život dětí mohou být rovněž katastrofální. Pokud je dítě vystavené neúspěšnému seznamování se zájemcem o náhradní rodinnou péči, které může být i opakované, či pokud dojde k předčasnému ukončení pobytu dítěte v náhradní rodině, dochází k opětovné ztrátě jeho důvěry v dospělé i v samo sebe a nezřídka může být dítě danou situací traumatizováno.
přibližuje Johana Mertová, metodička projektu
Cíle revizního setkání:
- chránit zájem dítěte a nahlédnout zprostředkování NRP jeho pohledem;
- umožnit výměnu informací mezi všemi zainteresovanými stranami podílejícími se na zprostředkování NRP v daném případu;
- bezpečným způsobem zrevidovat a reflektovat pracovní postupy při zprostředkování NRP;
- nastavit taková opatření, která přispějí k efektivitě spolupráce zainteresovaných stran v budoucnu;
- získat nástroj k prevenci vzniku obdobných případů.
V praxi se může jednat o tyto případy, kdy revizní setkání uspořádat:
- V období seznamování zájemce s dítětem, v jehož průběhu zájemce o NRP odstoupil od svého úmyslu přijmout dítě do NRP, a to bez ohledu na to, zda je dítě umístěno v pobytovém zařízení či u pěstounů na přechodnou dobu.
- V období prvních dvou let pobytu dítěte v rodině náhradního rodiče, které tam bylo soudním rozhodnutím svěřeno. Jedná se o případy, kdy byl soudu dán návrh na zrušení této péče či soud rozhodl o zrušení této péče bez ohledu na to, kdo návrh podával.
Podnět krajskému úřadu na svolání revizního setkání může dát kdokoliv ze zainteresovaných stran, kdo se o případu dozvěděl (např. pracovník OÚ ORP dítěte, pracovník OÚ ORP, zájemce, pracovník doprovázející organizace, pracovník jiného krajského úřadu apod.)