Traumatu a jeho léčbám se v posledních desetiletích dostalo mnoho pozornosti. Bylo vyvinuto množství technik a přístupů pro práci s ním. Ovšem posttraumatické disociaci bylo věnováno pozornosti málo. Pojí se s ní terminologické nejasnosti, ve vzdělávání psychologů ani psychiatrů nemá téměř žádný prostor a často ani odborníci, kteří dokáží diagnostikovat disociativní poruchy nebo pracují s traumatizovanými klienty, neznají koncepty vysvětlující disociaci v kontextu psychotraumatologie.
Autorka ke čtenářům promlouvá srozumitelným jazykem a opírá se o současné vědecké poznatky z psychotraumatologie a neurobiologie. Komplexně provází tématem a smysluplným využitím teorie v praxi. Přináší soucitné vysvětlení zkušeností traumatizovaných lidí.
Autorka knihy, Hana Vojtová, je mezinárodně uznávanou odbornicí právě na disociativní poruchy. V knize Trauma a disociace se se tedy zaměřuje právě na ně. Opírá se o současné vědecké poznatky z psychotraumatologie a neurobiologie.
Kniha Trauma a disociace je o tom, jak toto posttraumatické „odpojení“ bolí: na jednu stranu jde o mechanismus, který v nesnesitelných chvílích zachraňuje život, na druhou stranu pak, pokud trauma není zpracováno, se samo stává utrpením. Zdravá existence totiž předpokládá naše spojení se sebou samými, s druhými, s komunitou a konečně s „proudem života“ celé planety vůbec. Disociace nás o tato spojení připravuje, což vede k utrpení.
Ukázku z knihy najdete ZDE.